Jak dezynfekować dywany w przedszkolu? - poradnik

Wirusy i bakterie otaczają nas każdego dnia. Choć było tak od zawsze, to jednak od czasu wybuchu pandemii koronawirusa (która wciąż się nie zakończyła) zarówno w domach, jak i miejscach publicznych zwracamy szczególną uwagę na czystość oraz higienę. O ile dorośli pamiętają jednak o częstym myciu i dezynfekcji rąk, o tyle dzieci są o wiele bardziej narażone na zakażenie. Dlatego w miejscach takich jak żłobki i przedszkola należy dbać o skuteczną dezynfekcję miejsc, w których gromadzą się zarazki i bakterie — takich jak dywany i wykładziny. Jak przeprowadzić taką dezynfekcję? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego regularna dezynfekcja dywanów w przedszkolu jest tak istotna;
  • jak dezynfekować dywany przy pomocy parownicy;
  • jak dezynfekować pomieszczenia przy pomocy ozonu.

Dywany do przedszkola — dlaczego należy je dezynfekować?

Przedszkole to miejsce, w którym dywany są niemal obowiązkowe. Dzieci bawiąc się na kolanach czy biegając czują się przyjemniej i bezpieczniej, gdy pod stopami mają miękki dywan, a nie twardy parkiet. Jednak wszelkie tekstylia, takie jak dywany, firany czy wykładziny, gromadzą w sobie duże ilości roztoczy, bakterii i wirusów, których ciężko się pozbyć przy codziennym sprzątaniu. To właśnie dywan jest miejscem, które dziecko najczęściej dotyka rączkami w trakcie zabawy, co może znacząco zwiększać ryzyko zakażenia. Codzienne odkurzanie, choć usunie większość zabrudzeń, nie jest w stanie zabić

bakterii czy grzybów gromadzących się w takich tkaninach. Dlatego w kwestii dbania o higienę regularna dezynfekcja nie tylko krzeseł, stolików i zabawek, ale także dywanów i wykładzin powinna być przeprowadzana w każdej placówce tego typu. Jaki sprzęt będzie do tego potrzebny?

Profesjonalny sprzęt do dezynfekcji dywanów w przedszkolu

Niestety, dezynfekcja dywanów czy wykładzin nie jest tak prosta, jak dezynfekcja zabawek czy parkietów. Dlatego konieczne będzie użycie profesjonalnych urządzeń, generujących parę pod ciśnieniem lub ozon — środki naturalnie biobójcze, które poradzą sobie nawet z głęboko ukrytymi zarazkami i bakteriami. Jakie to sprzęty? Jak z nich korzystać?

Parownica do dywanów w przedszkolu

Jedną z możliwości jest profesjonalna parownica do dezynfekcji. Takie maszyny wytwarzają z czystej wody gorącą parę wodną (o temperaturze około 140 stopni Celsjusza), która pod ciśnieniem wnika w głąb dywanów, wykładzin oraz innych powierzchni. Taka para, choć nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych środków chemicznych, ma właściwości biobójcze i rozpuszczające. Co więcej, urządzenia parujące często mają także funkcję odkurzacza na sucho-mokro, dlatego rozpuszczone zabrudzenia są od razu zbierane. Oprócz zabijania bakterii i roztoczy, para usuwa także większość plam, więc dezynfekcja połączona jest od razu z delikatnym praniem dywanu.

Ogromną zaletą urządzenia, jakim jest parownica do dezynfekcji, jest duża oszczędność wody i detergentów do czyszczenia. Ponieważ detergent w ogóle nie jest tutaj potrzebny, na tego typu środkach można zaoszczędzić do 100%, a na samej wodzie aż 95%. A jaka woda do parownicy będzie najlepsza? W tej kwestii należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, choć w większości przypadków zupełnie wystarczająca będzie zwykła woda wodociągowa. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie ją odkamieniać. Wiele tego typu urządzeń jest także wyposażonych w funkcję dolewania wody w trakcie pracy.

Generatory ozonu do żłobków i przedszkoli

Innym rozwiązaniem do dezynfekcji nie tylko dywanów, ale także całych pomieszczeń w żłobkach, przedszkolach, szkołach czy różnego rodzaju placówkach opiekuńczo-wychowawczych mogą być generatory ozonu. Ozon to niezwykły gaz występujący naturalnie w przyrodzie, który jest także niezwykle skutecznym środkiem biobójczym oraz odkażającym. Choć dezynfekcja ozonem wielu osobom może kojarzyć się z czynnością wykonywaną głównie w samochodach (np. po napełnieniu układu klimatyzacji), to jednak równie dobrze sprawdza się w przypadku całych pomieszczeń szkolnych, przedszkolnych, szpitalnych czy hotelowych.

Dezynfekcja zabawek czy dywanów do przedszkola, ale także całych pomieszczeń ozonem to doskonałe rozwiązanie, które często okazuje się skuteczniejsze i szybsze od różnego rodzaju środków odkażających. Jego ogromną zaletą jest fakt, że ozon jako gaz dociera nawet w najtrudniej dostępne zakamarki pomieszczenia, natychmiast zabijając wszelkie wirusy i drobnoustroje. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń po dezynfekcji ozonem należy porządnie przewietrzyć, dlatego warto wykonywać tego typu zabiegi w weekendy lub dni wolne, gdy dzieci nie znajdują się w budynku.

Pureco

Pureco to lider w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań do utrzymania czystości, specjalizujący się w produktach europejskich najwyższej jakości. Nasze wieloletnie doświadczenie i współpraca z renomowanymi producentami pozwalają nam oferować zaawansowane technologicznie maszyny czyszczące, profesjonalną chemię gospodarczą oraz kompleksowy serwis, skierowane do firm, instytucji i jednostek publicznych. Zobowiązujemy się do promowania kultury czystości, oferując konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego klienta, co czyni nas zaufanym partnerem w branży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień