Czyszczenie posadzek w halach i zakładach produkcyjnych - jaką maszynę wybrać?

Choć posadzki w miejscach takich jak magazyny, hale czy zakłady produkcyjne są wykonane z bardzo trwałych materiałów, dbanie o ich czystość jest tak samo ważne, jak w przypadku wszystkich innych podłóg. Jest to tym bardziej istotne, że w tego typu miejscach często wnoszony jest brud na podeszwach roboczych butów czy kołach wózków transportowych lub innych maszyn. Jak zatem powinno wyglądać czyszczenie posadzek przemysłowych? Jakie maszyny czyszczące będą przy tym najbardziej pomocne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co należy wziąć pod uwagę w kwestii czyszczenia podłóg przemysłowych;
  • jakie rodzaje maszyn czyszczących do posadzek przemysłowych będą niezbędne;
  • jakie dodatkowe urządzenia mogą być bardzo przydatne w takich miejscach;
  • dlaczego dbanie o czystość w halach, magazynach i zakładach jest istotne;
  • jakimi kryteriami się kierować, wybierając maszynę czyszczącą.

Czyszczenie podłóg przemysłowych — na co zwrócić uwagę?

Sprzątanie w tak dużych, przemysłowych przestrzeniach jak magazyny, hale czy zakłady produkcyjne ma zupełnie inną specyfikę, niż sprzątanie w biurze czy mieszkaniu. W takich miejscach każdego dnia pojawia się duża ilość zanieczyszczeń, takich jak piasek czy błoto wnoszone z zewnątrz, ale również pozostałości produkowanych czy magazynowanych towarów, palet czy ślady opon wózków widłowych. Różnica nie polega jednak wyłącznie na ilości oraz rodzaju brudu, jaki się tam pojawia. Również powierzchnia takiej podłogi jest o wiele większa niż w zwykłej firmie czy domu. Przez to zwykłe zamiatanie czy ręczne mycie posadzki staje się zajęciem niezwykle czasochłonnym i nużącym, a zanieczyszczenia każdego dnia odkładają się w kątach, pod szafkami czy w głównych ciągach komunikacyjnych. Jeśli nie zostaną odpowiednio szybko usunięte, nie tylko mogą spowodować rysowanie i niszczenie posadzki, ale nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy.

Jaka maszyna do posadzek będzie najlepsza?

Aby ustalić, jaka maszyna do posadzki przemysłowej będzie odpowiednim wyborem, należy zastanowić się, jakie rodzaje czynności sprzątających powinna ona wykonywać. Gdy przyjrzymy się takiemu procesowi sprzątania bliżej, szybko okaże się, że do dokładnego i profesjonalnego czyszczenia posadzki betonowej czy innej posadzki w hali, magazynie czy zakładzie produkcyjnym potrzebna jest nie jedna, ale przynajmniej dwie maszyny. Jakie?

Profesjonalna zamiatarka

Jedną z czynności, które najczęściej są zaniedbywane w kwestii dbania o czystość podłóg przemysłowych, jest zamiatanie. Pracownicy w nawale innych obowiązków i z braku czasu często pomijają etap zamiatania mniejszych zanieczyszczeń i od razu przechodzą do szorowania lub mycia posadzek w magazynach, halach i zakładach. To ogromny błąd, ponieważ drobinki piasku, choć same w sobie mogą wydawać się niegroźne, pod podeszwami butów, kołami maszyn czy padami urządzeń czyszczących zamieniają się w coś na wzór papieru ściernego. Rysują posadzkę, powodując mikro wgłębienia, przez co brud jest jeszcze trudniejszy do usunięcia i zaczyna zalegać w drobnych szczelinkach. Dlatego etap dokładnego i regularnego zamiatania posadzek przemysłowych powinien być istotnym wstępem do ich mycia i szorowania.

Przemysłowa zamiatarka bezpyłowa to urządzenie, które doskonale poradzi sobie z czyszczeniem posadzek zarówno betonowych, jak i ceramicznych, asfaltowych czy z żywicy epoksydowej. Co istotne, podczas sprzątania maszyna nie emituje pyłu, który mógłby być szkodliwy dla pracowników i zaburzać ich pracę. Do sprzątania w magazynie czy hali lub zakładzie warto wybierać zamiatarki akumulatorowe, które nie produkują także spalin ani nadmiernego hałasu.

Maszyny do mycia posadzek przemysłowych

Gdy już piasek, kurz i inne suche zanieczyszczenia są zebrane z podłogi, nadchodzi czas na jej dokładne mycie i szorowanie. Dlaczego jest ono konieczne? Ponieważ na posadzce w magazynie, hali czy zakładzie produkcyjnym może znaleźć się nie tylko stosunkowo niegroźne błoto, ale często zdarzają się także poważniejsze zanieczyszczenia, takie jak plamy po wycieku oleju bądź paliwa czy ślady po oponach wózków widłowych. Do czyszczenia dużych powierzchni przemysłowych dobrze sprawdzą się zarówno maszyny myjące samojezdne, jak i prowadzone — najlepiej akumulatorowe, aby nie martwić się o dostęp do gniazdka elektrycznego czy plączący się pomiędzy regałami kabel zasilający. Tego typu urządzenia poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, pozostawiając idealną czystość bez smug. Są łatwe w obsłudze i bardzo wydajne.

Inne przydatne maszyny do posadzek przemysłowych

Zamiatarki oraz maszyny do czyszczenia posadzek przemysłowych to absolutne podstawy, które sprawią, że proces sprzątania będzie o wiele szybszy, łatwiejszy i przyjemniejszy. Oprócz takich urządzeń przydatnych na co dzień, warto jednak zainwestować także w dodatkowe urządzenia, które pozwolą zadbać o dobry stan posadzki na dłużej. Takie zabiegi sprawią, że czyszczenie podłogi będzie jeszcze łatwiejsze, a cała przestrzeń magazynowa czy produkcyjna będzie sprawiać efekt wyjątkowo zadbanej, co w oczach klientów przełoży się na opinię o jakości firmy.

Szorowarki i polerki

Choć zwykła maszyna myjąca do posadzek przemysłowych poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami, czasem konieczne może być użycie profesjonalnej szorowarki. Takie urządzenia wyposażone zostały w pojemniki na środki czystości, dzięki którym czyszczenie i dezynfekcja powierzchni będą dokładniejsze i bardziej efektywne. Z kolei przemysłowe polerki to doskonałe rozwiązanie do podłóg polerowanych na połysk, o które należy odpowiednio dbać, aby ich zamiatanie i mycie wciąż przebiegało gładko. Polerowanie takiej posadzki nada jej pierwotnego blasku i świeżego, wyjątkowo estetycznego wyglądu, ale także pozwoli wyeliminować ryzyko powstawania rys i wgłębień, w których mógłby odkładać się ciężki do usunięcia brud.

Autonomiczne roboty czyszczące

To doskonałe rozwiązanie w przypadku hal, magazynów czy zakładów, których obsługa nie ma czasu na regularne czyszczenie posadzki. Z pomocą przychodzi najnowsza technologia sprzątania — autonomiczne roboty czyszczące i mopujące podłogi, także w dużych przestrzeniach przemysłowych. Mogą one skupiać się na odkurzaniu, szorowaniu i mopowaniu podłóg przy użyciu wody i ewentualnie niewielkiej ilości detergentów czyszczących. To zasługa doskonale zaprojektowanych mechanizmów i sposobu czyszczenia, który reprezentuje także proekologiczne podejście do sprzątania. W przypadku powierzchni, które często doznają silnych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, dostępne są nawet roboty czyszczące z padami diamentowymi, które nie tylko dokładnie wyczyszczą posadzkę przemysłową, ale także pozostawią ją zupełnie suchą, co nie powoduje przerw w pracy.

Dlaczego warto dbać o dokładne czyszczenie podłóg przemysłowych?

Mogłoby się wydawać, że magazyn, hala produkcyjna czy zakład nie jest miejscem, w którym często pojawiają się klienci, dlatego dbanie o czystość powinno być tam sprawą drugorzędną. Nic bardziej mylnego. Czyste podłogi w takich miejscach nie mogą być postrzegane przez pracowników czy firmy sprzątające jako „zło konieczne”. Ignorowanie konieczności regularnego i dokładnego dbania o czyste posadzki może prowadzić do trwałego obniżenia ich jakości, co ostatecznie może okazać się bardzo kosztowne, na przykład w przypadku konieczności wymiany posadzki lub sprzedaży hali bądź magazynu. Warto także pamiętać, że magazyny czy hale produkcyjne, szczególnie te, w których produkowana lub przechowywana jest żywność, podlegają regularnym kontrolom sanitarnym. Dbanie o czystość jest więc koniecznością, która daje pewność prawidłowego wyniku każdej takiej kontroli, ale także bezpieczeństwa pracy.

Czym się kierować przy wyborze maszyn czyszczących?

Wybór maszyn czyszczących do przestrzeni produkcyjnych lub przemysłowych jest dziś naprawdę duży. Dlatego warto zastanowić się: jakimi kryteriami warto się kierować, podejmując decyzję? W tym przypadku nie warto bowiem zwracać uwagi wyłącznie na cenę urządzenia. Choć jest ona ważna, to przy codziennym sprzątaniu o wiele bardziej liczyć się mogą kwestie takie jak energooszczędność, oszczędność wody czy detergentów do sprzątania lub bezobsługowość. Kolejnym czynnikiem, który koniecznie należy rozważyć, jest wielkość oraz efektywność maszyny czyszczącej. Gdy do dużej hali czy magazynu wybierze się zbyt małe urządzenie, sprzątanie może stać się uciążliwym i czasochłonnym procesem. Z kolei zbyt duża maszyna w niewielkiej przestrzeni będzie problematyczna w przechowywaniu i może nie mieć okazji, by dotrzeć do wszelkich zakamarków. Istotne są również kwestie zasilania — czy maszyna powinna być podłączona kablem z gniazdkiem elektrycznym, czy też lepiej byłoby, gdyby była napędzana bateryjnie. Wszystkie te kwestie warto dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę także renomę producenta danego urządzenia oraz jego trwałość i łatwość obsługi.

Pureco

Pureco to lider w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań do utrzymania czystości, specjalizujący się w produktach europejskich najwyższej jakości. Nasze wieloletnie doświadczenie i współpraca z renomowanymi producentami pozwalają nam oferować zaawansowane technologicznie maszyny czyszczące, profesjonalną chemię gospodarczą oraz kompleksowy serwis, skierowane do firm, instytucji i jednostek publicznych. Zobowiązujemy się do promowania kultury czystości, oferując konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego klienta, co czyni nas zaufanym partnerem w branży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień