Jaka maszyna do czyszczenia podłóg z drewna?

person Pureco.pl

Drewniane podłogi wciąż królują zarówno w domach prywatnych, jak i różnego rodzaju placówkach publicznych. Są piękne i wytrzymałe, a także mają wyjątkowy klimat. Niektórzy jednak obawiają się, że drewno na podłodze jest trudne do czyszczenia, ponieważ drewno nie lubi nadmiaru wilgoci. Czy zatem maszyny czyszczące w tym przypadku wchodzą w grę? A jeśli tak, to jaka maszyna do parkietu, paneli czy desek drewnianych będzie najlepsza? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy podłogi drewniane lepiej myć ręcznie, czy przy użyciu maszyny czyszczącej;
  • na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając maszynę do mycia podłóg z drewna;
  • jaki inny sprzęt okaże się przydatny przy czyszczeniu drewnianej podłogi;
  • jak prawidłowo dbać o podłogi wykonane z drewna.

Kontrowersje dotyczące czyszczenia podłogi drewnianej

Choć podłogi z drewna cieszą się ogromnym powodzeniem już od setek lat, przez bardzo długi czas uważano, że nie należy ich myć. To prawda, że drewno źle znosi wodę i nadmiar wilgoci. Jednak kurz, brud czy błoto osadzają się na nim tak samo, jak na innych materiałach. Dlatego delikatne mycie podłogi drewnianej jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane. Pojawia się jednak pytanie: czym myć drewniany parkiet, aby go nie przemoczyć i nie uszkodzić? Czy zwykły klasyczny mop się w tym przypadku sprawdzi lepiej niż profesjonalna maszyna czyszcząca? Na co należy zwrócić uwagę?

Czyszczenie podłogi z drewna — ręczne czy mechaniczne?

Jedno z najważniejszych pytań zadawanych przez właścicieli drewnianych parkietów, paneli czy desek brzmi: czym myć podłogi drewniane? Zanim pojawiły się zaawansowane maszyny czyszczące do podłóg, czynność tę wykonywano zawsze ręcznie — przy pomocy miotły lub odkurzacza do podłogi drewnianej, a następnie zwykłego, najczęściej płaskiego mopa. O ile zastosowano odpowiednią ilość wody (mop był zaledwie lekko zwilżony, a nie ociekający wodą) oraz dobrze dobrano pady czyszczące, nie występowało ryzyko uszkodzenia powierzchni drewna. Mycie ręczne wymagało jednak częstej wymiany wody w zbiorniku, a w przypadku większych pomieszczeń (np. hal sportowych z drewnianym parkietem) było niezwykle uciążliwe i czasochłonne. Dlatego wprowadzenie maszyn do czyszczenia drewna okazało się doskonałym pomysłem.

Maszynowe czyszczenie podłogi drewnianej — czy jest dla niej szkodliwe?

Również w maszynach do czyszczenia drewnianych podłóg niektórzy dostrzegali możliwość uszkodzenia ich. Czy faktycznie tak jest? Podobnie jak w przypadku mycia ręcznego, podłoga z drewna mogłaby się uszkodzić, gdyby w maszynie zastosowano nieodpowiednie pady czyszczące lub gdyby generowała ona zbyt dużą ilość wody. Na szczęście większość dostępnych dziś maszyn do parkietu czy paneli drewnianych jest przystosowana do delikatnego mycia tego typu powierzchni. Są wyposażone w bardzo dokładny system odciągu nadmiaru wilgoci, a wiele z nich także osusza czyszczoną powierzchnię na bieżąco. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko przedostania się nadmiaru wody pomiędzy szczeliny. Co więcej, w tego typu urządzeniach myjących użytkownik ma możliwość zaprogramowania ilości dozowanej wody. Dbanie o odpowiednią wilgotność jest więc jeszcze łatwiejsze niż w przypadku stosowania tradycyjnego mopa.

Jakie urządzenie do mycia podłóg drewnianych wybrać?

Wybierając maszynę do czyszczenia podłóg drewnianych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pozwolą określić, jak dobrze dany sprzęt poradzi sobie z tym zadaniem. Najważniejszą kwestią jest to, czy urządzenie do mycia podłóg jest przystosowane także do drewna, a więc czy dobrze odciąga wodę po myciu oraz czy dostępne akcesoria (np. pady) do czyszczenia nie uszkodzą delikatnej struktury drewna. Jakie jeszcze parametry czy funkcje mogą okazać się przydatne?

  • Pojemność zbiornika. Im większa powierzchnia podłogi drewnianej do wyczyszczenia, tym więcej wody do pracy będzie potrzebowała maszyna. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia do sprzątania obszernych pomieszczeń, zwróć szczególną uwagę na wielkość pojemnika, a w zasadzie to obu pojemników — jednego na czystą, a drugiego na brudną wodę.
  • Wydajność. Określa, jaką powierzchnię maszyna da radę skutecznie wyczyścić w ciągu godziny. Dzięki temu czyszczenie hal sportowych, galerii handlowych, hal wystawienniczych czy innych dużych powierzchni będzie przebiegało szybciej i sprawniej.
  • Rodzaj zasilania. Ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dużych powierzchni, które należy wyczyścić. Dostęp do gniazdek elektrycznych nie wszędzie jest powszechny, więc maszyna zasilana sieciowo mogłaby mieć problem z dostępem do energii. Dlatego warto wybierać maszyny zasilane akumulatorowo lub z zasilaniem bateryjno-sieciowym.
  • Lekkość pracy. Choć maszyny do czyszczenia podłóg mogą wydawać się duże i ciężkie, warto wybierać modele z napędem lub takie o lekkiej formie. Ich obsługa będzie o wiele łatwiejsza dla operatora. W przypadku naprawdę dużych powierzchni można także zdecydować się na maszyny samojezdne.

Oprócz wszystkich tych istotnych parametrów dla niektórych użytkowników mogą liczyć się także dodatkowe atuty, takie jak przyjazny i czytelny interfejs czy tryb ECO, pozwalający na mniejsze zużycie detergentu lub oszczędność wody i prądu.

Pozostałe akcesoria do czyszczenia podłóg z drewna

Nowoczesne technologie pozwalają lepiej i dokładniej dbać o podłogi drewniane nie tylko pod kątem ich mycia na mokro. Istnieje wiele różnych sprzętów, które pomagają w kompleksowym czyszczeniu parkietów, desek czy paneli drewnianych. O jakich urządzeniach mowa?

-Szorowarki do podłóg drewnianych. Zazwyczaj nadają się także do czyszczenia innych rodzajów powierzchni. Dzięki obrotom oscylacyjnym tego typu sprzęt ma nie tylko właściwości czyszczące, ale także polerujące i wygładzające, co doskonale sprawdzi się na przykład w przypadku pastowania parkietu lakierowanego.

-Odkurzacz do podłogi drewnianej. Podłogi z drewna należy także regularnie oczyszczać z okruchów, piachu, kurzu i innych suchych zanieczyszczeń. Tradycyjna miotła w przypadku dużych powierzchni nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego warto postawić na profesjonalny odkurzacz lub mechaniczną zamiatarkę dostosowaną do podłóg drewnianych.

-Maszyny do szczotkowania drewna. Służą głównie do postarzania go wizualnie, osiągania efektu vintage, ale także do renowacji.

Jak dbać o podłogi wykonane z drewna?

Samo użycie odpowiedniej chemii oraz maszyn czyszczących to zaledwie jeden aspekt dbania o podłogi drewniane. Oprócz regularnego zamiatania lub odkurzania oraz delikatnego mycia, bardzo ważne jest także zapobieganie powstawaniu poważniejszych zabrudzeń czy zarysowań. Dlatego na tego typu podłogach i parkietach należy używać miękkiego obuwia o jasnej podeszwie, a pod wszelkiego rodzaju meble stosować specjalne filcowe podkładki. Jeśli po podłodze poruszają się także zwierzęta domowe, warto regularnie zwracać uwagę na długość oraz stan ich pazurków.

Maszyny do czyszczenia podłóg drewnianych są bezpiecznym i skutecznym sposobem mycia parkietów wykonanych z drewna. Pozwalają dobrać odpowiednią ilość wody i zbierają ją na bieżąco, pozostawiając powierzchnię czystą i niemalże suchą. Wybór odpowiedniego sprzętu oraz delikatnych detergentów to klucz do utrzymania drewnianej podłogi w doskonałym stanie.

Pureco

Pureco to lider w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań do utrzymania czystości, specjalizujący się w produktach europejskich najwyższej jakości. Nasze wieloletnie doświadczenie i współpraca z renomowanymi producentami pozwalają nam oferować zaawansowane technologicznie maszyny czyszczące, profesjonalną chemię gospodarczą oraz kompleksowy serwis, skierowane do firm, instytucji i jednostek publicznych. Zobowiązujemy się do promowania kultury czystości, oferując konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego klienta, co czyni nas zaufanym partnerem w branży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień